Podle thajských zákonů není možné, aby cizinec vlastnil půdu. Pokud cizinec chce koupit pozemek v Thajsku a postavit si dům, vilu nebo začít podnikatelský záměr, tak má 2 možnosti:

  1. Založí thajskou společnost s ručením omezením a pomocí takovéto společnosti může pak kupovat půdu a domy, využívat je, přeprodávat, dělit, stavět a realizovat operace v případě dědictví a darování jiné společnosti.
  2. Pronajme si pozemek na dobu 30 let. Cizinci je často dáno předkupní právo při změnách vlastnictví půdy v budoucnosti. 

Více informací o zmíněných možnostech naleznete v článku Jak koupit dům v Thajsku.

 

Listiny, které prokazují zákonný nárok na vlastnictví půdy

V Thajsku je mnoho různých právních listin, které jsou používané jako důkaz vlastnictví nemovitosti nebo dokládající práva k nim. Nicméně doporučujeme jen 3 typy, které jsou nejbezpečnější a nejprůhlednější. Zde jsou listiny vysvětlené v pořadí důležitosti od nejmenší k nejvyšší.

 
Nor Sor Sam - Certifikát o užívání

Podobný jako Potvrzený certifikát o užívání, kromě toho že nebyly ještě provedeny všechny formality k potvrzení užívacího práva. Před jakýmkoliv převodem musí být provedeno oznámení o tomto úmyslu, musí být odesláno a 30 dnů zveřejněno. Až poté lze zaregistrovat jakoukoliv změnu stavu vztahu k půdě. Nedoporučujeme nákup půdy jen na základě této listiny.

Nor Sor Sam Kor - Potvrzený certifikát o užívání

Ten potvrzuje, že osoba v něm uvedená má ověřené užívací právo k půdě. Znamená že všechny podmínky pro vydání Chanotu - Dokladu o vlastnictví byly splněny, ale vydání Chanotu není provedeno. Půdu je možno prodat, pronajmout, použít jako hypotéku, zástavu atd. Držitel tohoto certifikátu nemůže tuto půdu nechat "ležet ladem" více než 12 let. Chanote a Nor Sor Sam Kor jsou jediné listiny, které registrují vlastnické právo nebo nájem a opatrný cizinec by neměl jiné akceptovat.

Chanote - Doklad o vlastnictví

Je certifikát o vlastnictví půdy. Osoba, jejíž jméno je v něm uvedeno má zákonné právo k půdě a může ho použít jako doklad pro státní orgány. Byl vydán po zaměření hranic nemovitosti systémem GPS, což je velice přesná metoda. Bude ale trvat velmi dlouho než Land Department zajistí pokrytí celého Thajska touto metodou a těmito certifikáty. Je to nejbezpečnější právní listina a je vysoce doporučovaná.

 

Při setkání s jakoukoliv právní listinou si dobře prohlédněte originály včetně všech potvrzení a doložek. Přesvědčte se o pravém vlastníku nemovitosti a pořiďte si věrné překlady. Ujistěte se, že na pozemku neváznou žádná břemena a že není předmětem veřejného zájmu.

Doporučené nemovitosti k prodeji

F001, The View Cosy Beach 1+1
฿ 3,090,000.00
Typ nemovitosti: Financování, Byty
Prodej/Pronájem: PRODEJ
...

F002, The Place Pratumnak 1+1
฿ 3,950,000.00
Typ nemovitosti: Financování, Byty
Prodej/Pronájem: PRODEJ
...

C003, New Nordic Sea View 3+1
฿ 11,000,000.00
Typ nemovitosti: Byty
Prodej/Pronájem: PRODEJ
...

Doporučené developerské projekty

NC002, The Jewel Pratumnak
฿ 2,465,600.00
Typ nemovitosti: Nové byty
Prodej/Pronájem: PRODEJ
...

NC003, The Point Pratumnak
฿ 3,200,000.00
Typ nemovitosti: Nové byty
Prodej/Pronájem: PRODEJ
...